Energetycznie dziś w naszej sezonowej kuchni. Nie tylko dlatego, że gotowanie nabiera tempa ze względu na zbliżające się szybko święta, ale także ze względu na kolor.
Marchewka na ciepło
Marchewkę obieramy i kroimy w krążki. Wrzucamy na rozgrzaną patelnię, na oliwę z masłem, doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy kilka minut. Dodajemy łyżkę pasty harrisa i miodu. Przykrywamy pokrywką i dusimy kilka minut aż będzie al dente. Na koniec dorzucamy posiekana pietruszkę i sok z cytryny.
Pieczona świąteczna kaczka
Składniki
1 kaczka o wadze około 2 kg;
2 pomarańcze;
kilka goździków;
2-3 gwiazdki anyżu; świeży rozmaryn;
suszony imbir; mielony cynamon; oliwa z oliwek;
Kaczkę umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Natrzyj z zewnątrz i od środka solą, pieprzem, imbirem, cynamonem i oliwą. Nafaszeruj 1 pokrojoną w ćwiartki pomarańczą, gwiazdkami anyżu, goździkami i 2-3 gałązkami rozmarynu. Zamknij szczelnie kaczkę tak, aby składniki nie wypadły. Na dno brytfanki wyłóż pokrojoną w ćwiartki cebulę, plastry pomarańczy i gałązki rozmarynu. Polej oliwą i dokładnie wymieszaj. Kaczkę ułóż w brytfance piersiami do góry. Piekarnik rozgrzej do 220 stopni i piecz kaczkę przez 45 minut. Po tym czasie zmniejsz temperaturę piekarnika na 170 stopni i piecz przez następne 2-2,5 godziny.