W roku kopernikańskim szykujemy się do stworzenia cyklu dokumentalnego o Mikołaju Koperniku, który zmienił postrzeganie świata. Kojarzymy go jako astronoma, ale astronomia była jego pasją. Pracował jako lekarz, kanonik, administrator i dyplomata.
Był administratorem Olsztyna w czasie najazdu krzyżackiego i wymiernie przyczynił się do obrony miasta. Jako królewski wysłannik negocjował z Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. Leczył najważniejszych ludzi. Był doskonałym matematykiem i filozofem.
Czy jest coś czego Kopernik nie umiał? Czy Mikołaj był zakochany? Jak to się stało, że bez teleskopu wywrócił ptolemejski układ planetarny do góry nogami?
Łukasz Szwej rozmawia z prof. Krzysztofem Mikulskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor Mikulski jest współautorem i redaktorem licznych opracowań monograficznych dziejów miast pomorskich i warmińskich. Pozostaje członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk, któremu w latach 2012–2015 przewodniczył. Historyk badając genealogię rodu Mikołaja Kopernika ustalił, że przodkowie astronoma nie wywodzili się z Krakowa, a ze Śląska.
W tym roku świętujemy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.