Ignacy Jan Paderewski często powtarzał te słowa: „Jestem Polakiem, wiernym synem Ojczyzny. Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej, była i jest treścią mojego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mojego życia”. Był wielkim patriotą i Polska dla niego znaczyła wiele. Tak, jak i muzyka. Ale oprócz tego miłość i działalność charytatywna. Był wielkim i dobrym człowiekiem. I takiego go opisuje w swoim wykładzie w Szkole Bardzo Wieczorowej Urszula Pawlik w rozmowie z Markiem Mierzwiakiem.

